העץ הנדיב

הספריה

אל תפספסי! רק שבוע ו-3 ימים נותרו להגשת בקשות למענק מקרן מידברן

תקציר החלום

העץ הנדיב הוא פסל חי ואינטראקטיבי המכיל בתוכו מקום למנוחה והתרעננות, שלאחר המידברן יהפוך להיות פסל סביבתי עליו גדלים צמחי תבלין ומאכל באחת מערי ישראל.

תיאור מלא של הרעיון

בספר העץ הנדיב אנו נחשפים לנתינה האין סופית של אמא אדמה ושל הזרוע המבצעת שלה - העץ. לצד הנתינה של העץ, ישנו הילד, אשר ניצל את העץ לצרכיו האישיים עד כדי כריתתו כדי להתגבר על כאבו.

העץ הנדיב הוא מיצב אינטרקטיבי עתיר מימדים, מחוספס מבחוץ ועדין מבפנים, אשר נבנה בטכניקה מעורבת ומשלב אלמנטים של וידיאו, ניו מדיה וסאונד. המיצב יבנה בעיר ירושלים ושיאו יהיה בעת הצבתו במרכזה של העיר הזמנית, מידברן, אשר תקום בנגב ביוני הקרוב. בחלוף 14 ימים ולאחר ש-10,000 המשתתפים במידברן יעניקו מעצמם בחזרה לטבע, המיצב יעניק בחזרה מעצמו ויחזור לירושלים הבירה.

העץ הנדיב הוא הזדמנות שלנו למסע לנבכי הנפש האנושי וחקר מערכת יחסי הגומלין הרמוניים שלנו עם אמא אדמה, על הגבול הדק שבין האהבה לניצול. המיצב יעביר את משתתפיו חוויה המערבת מספר חושים ומחברת לערכי הקיימות, נתינה ואהבת האחר.

העץ מכיל בתוכו מובלעות קטנות של שקט ובבסיסו אזור מנוחה ומפגש. ענפיו הגדולים מתנשאים לגובה רב ומעניקים לסביבה צל נדיב ומרענן, בעוד ליבו של העץ מהווה אי של שקט ומקום להיטען באנרגיות חדשות ורעננות.

העץ מגיב לסביבתו בצורה אינטראקטיבית ובלתי אמצעית, באמצעות סאונד, וידאו ותאורה. כשנכנסים או יוצאים מהעץ הוא מברך אתכם לשלום, תוכלו לנהל איתו שיחה כנה המתעלה מעל מגבלות השפה והדיאלקט, כשתשקו אותו יודה לכם ובמידה ותפגעו בו, יכעס ויביע את תסכולו.

כאשר נכנסים אל ליבו של העץ מרגישים בנוכחות אורגניזם חיי הניזון מתשומת הלב של מבקריו וזקוק להם על מנת להמשיך ולהתקיים. במרכז העץ נמצא את ליבו הפועם של העץ. המבקרים בעץ נדרשים לדאוג לרווחתו בכדי שימשיך לשרת אותם בנאמנות אין סופית, הם אלו שיפיחו חיים בלב העץ בעזרת נוכחותם ובהשקיית ליבו במים.
העץ ניזון מתשומת הלב של המבקרים בו, מהמגע איתם מקולם ונוכחותם של האנשים, העץ הינו יצור חיי ולומד, המסתגל לסביבתו ומשנה את התנהגותו בהתאם לחוויות אותם עבר עם הקהל הרחב שמבקר אותו.

בדומה לעץ אמיתי המקבל את צרכיו מהאדמה בה הוא גדל, מהאוויר אותו הוא נושם ומאנרגיית השמש אותה הוא אוגר, ולאחר מכן נותן את תפוקתו פרותיו וצילו לכל דורש, כך גם מיצב העץ הנדיב, שואב את ערכיו וצרכיו מהעיר הזמנית ונותן את פרותיו חזרה לקהילה ולחברה בעולם האמיתי.

לאחר שיסיים את תפקידו בעיר הזמנית יועבר העץ לירושלים, עיר הבירה, כדי שיוכל לשרת את תושבי המקום. בגלגולו השני ישמש העץ כפסל סביבתי, ספריה קהילתית, מקום מפגש וכר פורה לגידול צמחי נוי ותבלין לשימוש האוכלוסייה המקומית. העץ יהווה פרויקט המשלב יצירה ואומנות יחד עם עסק חברתי לשיקום והוצאת א.נשים ממעגל הזנות ויהיה בנוי ברובו מחומרים ממוחזרים.

על הקבוצה/אמן

נועם: אנימטור ואומן אפקטים מיוחדים, מייקר בנשמתו ופרמקלצ'ריסט מתחיל
ג'קי: מנהלת שיווק ביוזמה חברתית לעיצוב מוצרים ידידותיים לסביבה ומתן תעסוקה לא.נשים היוצאים ממעגל הזנות
אפרת אטון: עו"ד, מפיקת על ומנהלת פרויקטים
עומר זרחיה: יזם, פילוסוף ונגר. איש של אנשים ומעשים. מכיר ומוקיר, מתכנן ומבצע
עומר גל: עצמאי, נגר מוכשר ומנהל עבודה בחברת נכסים
אסיף זיו: עוסק בבינה מלאכותית ורשתות נוירונים מלאכותיות מזה עשר שנים. בוגר תואר ראשון ושני בקוגניציה, מחשבים ופילוסופיה באוניברסיטה העברית.
יונת שרייבר: מתכנת וחובב DIY, שותף במספר פרויקטים מופרכים
ג'ימי יוסי: אמן וידאו ומיפוי וידאו

כיצד יכולים ברנרים נוספים להצטרף ליצירה שלכם?

אנו זקוקים לאנשי בניה מיומנים בעיקר רתכים ומסגרים.
בנוסף אנו זקוקים לאנשים שיהיו מעוניינים לאייש את התפקידים הבאים: אחראי בניה(בהקמות), מנהלי עבודה, אחראי חשלש, אחראי בדיקה יומית, אחראי פירוק\הובלה, בנאים(מרכיבים בשטח), חשמלאי, מתכנת אינטראקטיב ואיש סאונד.
**הפניה לנשים וגברים, לפרטים נוספים ניתן לגשת לעמוד הפייסבוק של המיצב

מה זה?

מזל טוב! נתקלתם במשהו מיוחד! מידברן זה הדבר הכי מדהים שיש. אתם אפילו לא יכולים לתאר לעצמכם את הרעיונות הייחודיים, והמפורכים שאנשים ממציאים בשביל הדבר הזה! בום!